Przebieg ciążyCiąża, Ginekolog - Dąbrowa Górnicza

Najczęściej ciąża trwa około 40 tygodni, zdarzają się jednak odstępstwa od tej normy i zazwyczaj nie są one niczym niepokojącym. Za jej początek uznaje się pierwszy dzień ostatniego krwawienia miesięcznego. Jednym z pierwszych kroków do ustalenia kalendarza ciąży jest obliczenie terminu porodu. Najbardziej przydatna jest tutaj metoda Naegellego. Do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodajemy 7 dni, następnie rok, a na koniec odejmujemy 3 miesiące. Obliczenia takie nie dają stuprocentowej pewności wyznaczenia prawidłowej daty porodu, ponieważ cykle miesięczne kobiet różnią się między sobą, nie zawsze też ciąża trwa standardowe 40 tygodni. Jest to jednak w miarę pewna metoda. Osoby, które nie czują się pewnie w tego typu obliczeniach, mogą skorzystać ze specjalnych kalkulatorów ciąży, pozwalających poznać wszystkie ważne terminy oraz sprawdzenie który tydzień ciąży aktualnie przezywa matka. Przebieg ciąży dzielimy na trzy trymestry. Pierwsze trzy miesiące to okres, kiedy ciąża nie zawsze bywa zauważona. W tym czasie też najłatwiej dochodzi do poronień i różnych powikłań. Podczas tych miesięcy kształtują się podstawowe narządy. W drugim trymestrze rozwijają się one, kształtują się odpowiednie proporcje ciała, ruchy płodu stają się wyczuwalne. Ostatni trymestr to czas m.in. ostatecznego ukształtowania układu nerwowego oraz przybierania na wadze.

Objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży są bardzo nie charakterystyczne. Należą do nich m.in. senność, bóle podbrzusza, mdłości, częste oddawanie moczu, zaparcia, zgaga, zmienne nastroje, temperatura ciała podwyższona do ok. 37 stopni Celsjusza. Takie przypadłości może powodować bardzo wiele różnych czynników np. stres, zbliżająca się miesiączka. Bardziej obiektywnym sygnałem jest brak okresu. Inne oznaki ciąży to: przyrost masy ciała, pojawienie się ciemnej linii na linii środkowej brzucha, zasinienie narządów płciowych, powiększenie macicy, zmiana koloru sutków, powiększenie i bolesność piersi. Kiedy kobieta dostrzega któreś z tych objawów, często wykonuje test ciążowy. Ostatecznym potwierdzeniem faktu bycia w ciąży jest badanie lekarskie.

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża jest szczególnym stanem, w którym dbałość o zdrowie matki i dziecka powinna być priorytetem. Warto, planując ciążę, zadbać o swoją kondycję i zdrowie. Szczególna uwagę należy zwrócić na choroby mogące wywołać powikłania u płodu np. wirusa cytomegalii, HIV, toksoplazmozę, wirusa opryszczki – dobrze przebadać się pod kątem występowania tych schorzeń. Zalecane są także wizyty u dentysty – zęby ciężarnych łatwiej się psują, a mogą stanowić źródło zakażenia. Niemniej istotna jest zdrowa dieta oraz wyleczone infekcje i brak nieleczonych chorób przewlekłych. Kiedy już kobieta jest w ciąży, nie powinna zapominać o badaniach, sprawdzających prawidłowy jej przebieg oraz rozwój płodu np. o badaniu ultrasonograficznym.